16 Mart 2013 Cumartesi

Ağaçtaki Gözcü

İspanya iç savaşı sonrası Gardia Teğmen Tejada hamile karısı ile birlikte karlı bir kış günü yeni görev yeri Potes'e varmaya çalışmaktadır. Tejada bağlı bulunduğu ordunun hizmetinde olmakla beraber sağduyusu ve vicdanı olan bir askerdir. Hem isterse olmasın... Ölesiye aşık olduğu ve sıkı solcu karısı Elena, basit bir cinayet gibi görünen olaylara yaklaşımı ve sorduğu sorularla Tejada'nın hem canını fena halde sıkmakta hem de aslında olaylara farklı bir bakış açısı ile bakmasına neden olmaktadır.


Potes'in sıkı faşist düşüncelere yatkın,kendisi gibi yabancıları dışlayan köylüleri Elena'yı bunaltmakta, gerilla olmaya yatkın solcu fikirlere teşne gençleri de teğmeni endişelendirmektedir.İki ayrı siyasal kutbu temsil eden Tejada çiftinin zihinsel gerginliği  aslında iç savaş sonrası bölünmüş bir İspanya'yı resmeder gibi.Diğer yandan Elena'nın karlı kışlı, klastrafobik Potes'teki hamileliği bana Coen Birader'lerin  Fargo'da ki hamile polis karakterini canlandıran Frances McDormand'u hatırlattı.                                                                       
Frances McDormand ''Fargo''
Ancak Elena bütün olumsuzluklara rağmen bebeğinin beşiğini yapan marangozun oğlunun okuma hevesini farkedip ona kitap taşımakta, eğer okul açılmasına yardımcı olursa kızlar içinde küçük bir sınıf yapmayı teklif edebilen bir Peder Bernardo ile işbirliği yapmak için çabalamaktadır.


Teğmen Tejada'nın terbiye etmeye çalıştığı maço eğilimleri ile mücadele etmesine sevgili eşi kızıl Elena'nın vasıflarına ve zekasına duyduğu hayranlık yardımcı olmaktadır. Ancak çatışma sırasında ele geçirdiği gerilla Pedro'nun  Elena ile  zihinsel bir arkadaşlık yapmış olmasına iyice içerleyerek çileden çıkabilen bir teğmen var karşımızda.Kitabın ortasından diyeceksek eğer, ben birbirini tanımaya çalışan bu yeni evli çiftin ormanın içinde hangi yola sapmaları gerektiğini tartıştıkları sahneyi seçerim:


''Şehirli kadınların bu konudaki bilgisizliklerini düşünüp gülümseyenTejada,konuya açıklık getirdi.'Şurada Huş ağacının kenarındaki kırık.Yirmi metre arkamızda da aynı şekilde bir tane vardı.Ve ondan önce de sağ taraf aynı yolun uzantısı''
''Ama aynı yol,bizim istediğimiz yola mı gidiyor,bilmiyoruz'' diye tartışmaya girişti Elena.''Ve bu yol ormana gidiyor gibi.Sol taraftaki ise,her an diğer yolla birleşecek gibi.''
Tejada ;kafası karışık halde karısının gösterdiği yöne baktı.''İzsiz bir yola sapmanın dezavantajı tekrar geri dönmek zorunda kalırsak,senin çok yorulman olacak'' dedi temkinli bir sesle .
''Eminim yüz metreden uzun değildir.'' Elena ısrarcıydı.
Tejada kadının haklı olabileceğini biliyordu ama kendilerini bu kararsız durumda bırakan bir sapağa dönmelerini önerdiği için kendisine kızıyordu,kadının kendi ağaç teorisinden etkilenmemiş olması da hayal kırıklığı yaratmıştı.
s.189
Ağaçtaki GözcüYol ayrımında doğru sapağı bulan kişi Elena oluyor.Kitabı tavsiye ederken tereddüt etmedim. Geçmiş yılların politik açıdan zorlu İspanya'sında yine zorlu bir kadın erkek ilişkisi polisiye tadında anlatılmış.Yazarın polisiye serisine ait diğer kitaplarını okumayı düşünüyorum. Sağcı Teğmen Tajeda ile solcu karısı Elena'nın hikayeleri okumaya değer.
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
Ernest Hamingway'in İspanya iç savaşı sırasında geçen ünlü romanı Çanlar Kimin İçin Çalıyor'un  beyazperde uyarlamasında
İngrid Bergman ve Gary Cooper rol amıştı.


4 yorum:

 1. Merhba sitenzde hem kozmetik hemde kitap yazıları var. Esas konunuz hangisi??

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,aslında bloğumun ana teması güzellik,stil,kozmetik, yani güzel yaşamla ilgili birçok şey ama edebiyat ve sinema da vazgeçilmezlerim. Ana tema etrafında dolaşarak yazacağım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Selam,
  Lütfen kitap yorumlarına devam, çünkü bize de fikir oluyor satın alırken..
  Ben de sevdiğim filmleri, kitapları yazmayı seviyorum...ama kozmetiği de seviyorum:)yani aslında güzel olan şeyleri, güzel bulduklarımı seviyorum:) Aklınıza eseni dökünüz lütfen..:)

  YanıtlaSil
 4. Smyrne selam, çok sevindim kitap yorumlarımı beğendiğime.Geçen yazdığım bir yorumu kaybettim bir tuşa basarak,o denli üzülmedim güya, yine yazarsın dedim kendi kendime ama yazının bile kaybı çok fena bir şey.
  Sen güzel olan her şeyi anlar ,seversin,kuvvetli seziler.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts