27 Mart 2014 Perşembe

Riga'nın Köpekleri / Efsane Dedektif Wallander Demirperde Ötesindeİsveçli efsane dedektif Kurt Wallander;  hafıza sorunları yaşayan ve polis olmasını hiç istemeyen babasıyla, intihara meyilli kızıyla, dertleşecek kimsesi olmayan, ayak ustu kafelerde sandviçle karnını doyuran, boğazına kadar ise batmış yalnız bir adam.

Kurt Wallander  serisi   CNBC-e ve e2 gibi kanallarda yayınlandı, Wallender'i Kenneth 
Branagh oynadı.


Efsane dedektif Kurt Wallander düşünüyor
"Kız kendini bu tarlanın ortasında neden yaktı?"Wallender serisinin ilk kitaplarından olan "Riga'nın Köpekleri" nde  dedektif bir botun içinde İsveç sularına sürüklenen iki Letonya'lının gizemini aramak üzere yola çıkar. Wallender'in en büyük yardımcısı, olayları adeta içgüdüleri ile çözen efsanevi Rydberg ölmüştür, bu karmaşayı çözmek için kendini yetersiz hissetmektedir. Soruşturma onu henüz Lenin'in hayaletinin dolaştığı bir doğu bloku ülkesine sürükleyecek, burada "Maria Callas"ın "Turandot" operasını birlikte dinlediği  güzeller güzeli kürk şapkalı, talihsiz Baiba ile tanışacaktır.Benim hayali "Baiba"m

Ancak Wallander güvenli, kuralların oturduğu, kültür karmaşasının olmadığı İsveç'in uzağında afallamaktadır. Söz gelimi polis olduğu için kimsenin sırasını almak istememekte, asker selamı ile karşılanmayı yadırgamakta, insanlar arasında ki gelir dağılımında ki uçurumu aklı almamakta, vitrinlerindeki sevimsiz mallar içini karartmaktadır. Üstelik her iki tarafında İngilizce'si acınacak düzeydedir. Şifreli telefon mesajları, tümüyle yabancı olduğu karanlık insanlar ve bir dolu bilinmezle beraber yola çıkan Wallander kendisini Sovyet'lere karsı bir casusluk olayının içinde bulur.
Kitap serinin hiti değil ancak bir Wallender'sever olarak "Riga'nın Köpekleri" ni çok eski bir arkadaşla dolaşır gibi okudum. Kendi ülkesinde bile politikaya pek aklı basmayan, küçük Ystad'ında yaşayıp giden Wallender'in çapının çok üzerinde bir casusluk macerasının biraz "naif" kalması kaçınılmaz. Ama bu dağınık saçlı, her zaman karamsar ve yorgun adamın dünyada milyonlarca hayranı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tahmin edeceğiniz gibi içlerinden biri benim. Daha iyilerini okudum, mesela "Bir Adım Geriden" "Yanlış Yol" "Ölümün Karanlık Yüzü".  Wallender serisi çokça kuzey, çokça yalnızlık, çokça yalıtılmışlık ve her zaman amatörümsü dedektif duruşu içerir ki biz bu  kendine özgülüğü severiz. Doğrusu "Henning Mankell"in içinde Wallender olan herhangi bir kitabı elime geçse okumadan duramam.


"Riga'nın Köpekleri" 
"Hundarna i Riga" 1995 yılında sinemaya uyarlandı


Bugün Litvanya "Riga"


Harika ormanlar ve göller ülkesi LitvanyaLitvanya kendini haklı nedenlerle Rus'lardan çok Avrupa kültürüne yakın hissediyor, bolca kadın siyasetçileri var.


Vaira Vike Freiberga Litvanya'nın

6. CumhurbaşkanıLitvanya folklörü ve el sanatlarıLitvanya pulları1970'lerin Litvanya'sı


Litvanya'nın ünü seramikleriYazar pulları arşivinden anlıyoruz ki İsveç yazarlarına değer veren bir ülke. Şu yazımda başka bir yazar için tasarlanan çok güzel bir pula göz atabilirsiniz. 
Şuradan tık tık

Mankel için bastırılan pul

İsveç'in görece güvenli havası

Wallander'in Ystad'ı

Henning Mankell Wallender
serisini bitiriyor ve bizler üzülüyoruzBahtsız Baiba ve şaşkın Wallander'in Maria Callas'dan beraber dinlediği Puccini'nin"Turandot"
operası. 10 yorum:

 1. Riga'ya kankardeşim gitti Rehber, çok beğenmiş..
  Seramiklerinin meşhur olduğunu bilmiyordum, nefis gözüküyorlar..
  Gariptir, ben de Litvanya'yı pek Rusya'ya yakın görmem, daha Avrupalılar bence..
  Senin özendirmelerin sayesinde sonunda ben de polisiye okumaya başlayacağım galiba:)

  YanıtlaSil
 2. Seramikler çok güzel Smyrne, el sanatları ona keza. Doğal güzellikleri gölleri muhteşem. Onlarda kendilerini Rusya'ya yakın görmüyorlar, kalpler şiddetle, baskıyla kazanılmıyor çünkü.
  Polisiye,hadi bakalım:)

  YanıtlaSil
 3. ay wallander. bilmez miyim. okuyom. en son huzursuz adam çıktı. onu da okuycam. dünyada en sevdiğim bölge, kuzey avrupa ya. caz müziği, polisiyesi, temiz sakin yaşamı vb. :)

  yorum şeysi düzelmiş oleeeey :))))

  YanıtlaSil
 4. Evet yorum şeysi sayende düzeldi:))
  Huzursuz adamda final yapıyormuş Wallander, üzüldük.
  Ben şimdi Dibdin "kral fare" "Dedektif Zen"i paylaşacağım en kısa zamanda, bilirsin sen de ?

  YanıtlaSil
 5. Bu ne kadar güzel bir anlatım bu böyle ama ben Mankell'in sadece bir tane kitabını okudum ( Ölümün Karanlık Yüzü ) şimdi aklıma yazdım, kitapçıları gezerken bu seri de alacaklarımın arasına girdi mademki ortada bir dedektif var ona yardımcı olmam lazım değilmi ama...:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler. Dedektife yardım şart.))

   Sil
 6. amanvermaz avni. yazarı ebusüreyya sami. daha birçok kahramanımız var. en tanınmışı cingöz recai. ama nette diğer bissürü osmanlı hafiyesini bulabilirsiniz. :)

  YanıtlaSil
 7. Recai'yi duymuştum.Birde Kemal Tahir'in Mayk Hammer'leri var önce çeviri sonra kendisi yazıyor galiba.
  Biz senden bekliyoruz Osmanlı hafiyesi, Büyüada'da geçen şöyle şahane birşey Deep.

  YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts