3 Nisan 2014 Perşembe

Uğur Böceği/Ladybırd - Edebiyat Domestik Kadınlara Ne Der?

Böyle küçücük bir kitap daha ilk sayfadan insanı avucunun içine alır da, kendini böyle bir çırpıda okutur.
D.H. Lawrence'n "Ladybird / Uğurböceği"i ilk gençlikte okunup hatmedilmiş ve zihnin derinliklerinde unutulmuştu. Bir daha okunması gerekiyormuş. Öncelikle hacim ve içerik ters orantılı kitaplardan "Uğurböceği". Yükte hafif pahada ağır. D.H. Lawrence'n yaşadığı çağla, savaşla, doğayla hesaplaşması. Etkileyici metin, hemen yanı başınızda biten roman kahramanları, küçük Kont Dionys Psenak, Lady Daphne, Basil...Ufak tefek, "smorto" "esmer" ve hayvansı bir enerjisi olan Kont Dionys, Orta Avrupa'nın eski tuhaf aristokratlarındandır. Savaş bitmiş ve Kont Psanek  yaralı bir tutsak olarak İngiltere'de bulunmaktadır. Eski moda, yoksul, yıpranmış,  İngiltere'nin ta kendisi sayılan ve halen saygı duyulan aristokrat Beveridge'lerin kızı Lady Daphne  eski dostluklarına binaen onunla ilgilenir, sık sık ziyaretine gider.
Egzotik bir çiçek kadar güzel Daphne konttan nefret eder ama uzak duramaz. Bu dar alınlı, tarih öncesi kölelerin ırkından gelen karanlık tabiatlı, soylu adam yani Kont Psenak bir kuzey rüzgarı altında gibi  üşütmektedir onu.


Savaş sonrası yaralı bedenler kadar yaralı ruhlarında sağaltılmaya çalışıldığı ümitsiz, acı dolu zamanlardır. Ve küçük kont uğursuzca, nesli tükenen yaralı bir hayvan gibi gizli bir öfke ile dolu olan Daphne'yi kendi karanlığına çekecektir. Daphne'yi gündüz hiçbir gücü olmadığından sadece gece karanlığında sahip olabileceği yeraltı dünyasının kraliçesi yapmaya gelmiş bir Mısırlı tanrı/ kraldır Kont Psenak.Metni üstten okursanız gayet rahat ilerler, zevkli bir okuma yaparsınız, yok ben daha derin bir okuma istiyorum derseniz zengin çağrışımlar sizi bekliyor (kontun esmer, ufak tefek yakışıklılığı ile Lady Daphne'nin uzun endamlı, yeşil mücevher göz, beyaz zambak endamı arasındaki tezat, kontun karanlıkla ilişkisi düşünüldüğünde uğurböceğinin öyle göründüğü gibi  çicek böcek çağrıştıran sevimli bir imge olmaktan çıkması, bataklıkta bir avcıya aşık olan bir kuğunun şarkısı ve daha ne çift anlam yüklü imgeler.)


              Hemen film kastını yapıverdim zihnimde.
Lady Daphne'yi Joely Richardson  oynasın dedim bir de ne göreyim D.H. Lawrence'ın aynı isimli kitabından uyarlama "Lady Chattarley" için onu uygun görüp oynatmışlar.


Joely Richardson Vanessa Redgrave'in kızı aynı zamanda

Gördüğünüz gibi Vanessa Redgrave kızlarıyla 

Karanlık Kont Psenak'ı oynamak tabi ki Johny Deep'in hakkıJohny Deep tıpkı karanlık bakışlı kont gibi "soyuyla soylu değil doğasıyla soylu" .Kont Psanek aile arması "uğurböceği" olan bir aristokrat. Uğurböceğinin soyu ise Psanek'lerden daha eski, ataları Mısır'daki Firavunlara kadar gizemli bok böceğinden geliyor. Aslında bu böcek yuvarladığı gübre ile dünyanın döndüğünü Mısırlıların aklına ilk düşüren yaratıklar.
Kitaptan bir alıntı:
"Bir uğurböceğinin pençeleri arasında yuvarlanan dünya. Çok cazip bir fikir değil mi?"
Çocukken bir uğurböceği gördüğünüzde nasıl sevindiğinizi hatırlayın.Dibinde altın bir  yılan ve üstünde iğneyi itmek için yeşil taştan bir uğurböceği olan bir dikiş yüzüğü hayal edin. Kontun  hediyesi olan bu aile armalı dikiş yüzüğüyle Daphne ona bir iç gömlek diker. 
Kitaptaki uğurböcekli yüzük değilsede...Şüphesiz Lady Daphne domestik bir ev kadını değildi,
ama yinede uğurböceği armasını kontun

gömleğine işlediKontun ailesinde gömleklerini sadece kendi kadınları diker ve üzerine uğurböceği armasını ve adının baş harflerini işlermiş.Ladybird/Uğurböceği


Yazarı unutacak değiliz.

D.H. Lawrence
Sıra geldi edebiyatın güzel sanatlar, moda ve tasarım dünyasına yansımasına.

Sanatın yada yaratıcılık gerektiren tüm disiplinlerin edebiyattan beslenmesi gerekir diye düşünenlerdenim. Yoksa olmaz, olmuyor.

İşte D.H. Lawrence'ın "Uğurböceği" nden modaya, tasarıma ne hediyeler gidebilirdi. Hayal edelim.

Bir çift minik Ladybird/Uğurböceği küpeLadybird/Uğurböceği
kadar sıradışı potinler


Diyelim ki "Ladybird/Uğurböceği"ni
okumuş olsun

Bu tabaktan yiyen çocuğa büyükkannesi"Ladybird/Uğurböceği" ni okumuş olsun19 yorum:

 1. Rehber, ben hala bazı kitapları ikinci kez okuyorum..geçenlerde Marquez'in Yüzyıllık Yalnızlık'ı yeniden okudum, bu aralar Notre Dame de Paris'yi yeniden okuyasım var mesela..beni sıkmaz, hele de aradan çok zaman geçtiyse aynı keyifle okurum sevdiğim bir kitabı..
  Ben uğurböceği görünce hala heyecanlanıyorum, hoşuma gidiyor..rengi de formu da..
  O uğurböcekli çanta ne hoş öyle..

  YanıtlaSil
 2. Smyrne, yaş dönümlerine göre 3. okuma bile olabilir...
  Marquez hasta yaaa, yoğun bakımda. "Yüzyıllık Yalnızlık" ne güzeldi, çok gençtim okuduğumda, yağmur ,yağmur, küf. Var benimde öyle dönüp dönüp okuduğum kitaplar.
  Uğurböceği çantaya yakışmış.

  YanıtlaSil
 3. çok güzeeeel. lawrence bi kere pek severim. çetırli ve oğullar ve sevgililer okudum. ladybird. okumamışım alla alla. kaçırmışım. vanessa ve diğerlerini pek severim. julie christie va sarah miles da pek severim. aklıma plenty adlı film geldi bak. diğer uğurböceklileri şeysileri de pek sevdim. bak senin edebiyat ve kültür dünyan bana öle benziyor ki anlatamam yanii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel, senin yazdıklarındır!:)
   julie christie'yi çok severim hatırla Tess'de bir de Hardy'nin "Çılgın Kalabalıktan Uzakta"sında oynamıştı. Plenty hani Meryll Streep'in oynadığı mı ki?
   Kitaplar, sinema, cennet...

   Sil
  2. :) plenty. ivit. bi de wetherby var. vanessa.

   Sil
  3. vanessa wetherby kim yahu Redgrave değil mi? Yukrda remi olan kızlarıyla işte. ortadaki

   Sil
  4. wetherby. filmin adı. vanessa oynuyor. nefiis :)

   Sil
  5. Wetherby seyredelim o zaman da "Bostonlular" hatırladım.

   Sil
 4. bi deee slyvia kristel çetırlısi var :) just jaeckin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Just Jaeckin'i bir seferde bilemedim.

   Sil
  2. just jaeckin. emmanuelle serisi. erotikçi.

   Sil
 5. bikaç gün önceki "edebiyatta bahçıvanlar" yazımı okusan yaaa :)

  YanıtlaSil
 6. Dur bakayım, o kadar seri post yayınlıyorsun ki yetişilmiyor.

  YanıtlaSil
 7. o yazıda çetırli var işte. son nisan öykülerimi de oku ama zamanın oluncaaaa :)

  YanıtlaSil
 8. sellers. chance izle. çook önemli. filmin ilk bölümünün özetini anlattım. bi de sellers "party" filmini izleee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seller's harika, , bizim evde hastaları var, Chance'da seyrettim mi acaba hatırlayamadım

   Sil
 9. Okudum okudum yorum yaptım da ben senin Tezer Özlü, Nilgün Marmara
  yazılarına bayılmıştım Deep.

  YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts