25 Mart 2013 Pazartesi

Stil İkonları - Sophia Loren


Napoli'nin kenar mahallelerinden biri olan Pozzuali'nin kızı Sofia Villani Scicolone açlığın ne demek olduğunu bilir. Açlığı böylesine iyi bildiğinden spagettinin değerini de bilir.
Sonradan Sophia Loren adını alacak olan kadın "hayatım boyunca çok iyi bir aşçı oldum ben, hem yerim hem yedirmeyi severim" der. Ömürlerini diyete adamış kadınlara ise Sophia'nın  ufak bir top büyüklüğünde ki beline bakıp içi çekmek düşer. Sadece açlığı değil kimsesiz olmayı, geleceği belirsiz
bir hengame de kaybolmak üzere olmanın ne demek olduğunu da bilir kuşkusuz.Türbanlı SophiaPiyano öğretmeni olan annesi Romilda Villani ile mühendis babası Ricardo Scicolone'nin  1934 yılında doğan evlilik dışı çocuğu olmak Sophia'nın hayatını hiçte kolaylaştırmadı. Maria isminde bir de kız kardeşi olan Sophia, başka bir kadın için annesini terk edip giden ve kendileri ile hiç ilgilenmeyen babasından hayatı boyunca  nefret etti ve onunla son yıllarına kadar hiç görüşmedi. Ancak evlenip olgunlaştıktan, hayatı tanıdıktan sonra babası ile olan ilişkisini yoluna koyabildi ve  ölüm döşeğinde başucunda bulundu.

Sophia'nın kız kardeşi Maria'ya da değinmeden geçmek olmaz zira bu iki kardeşin de cerbezeli hayatları dikkat çekici. Maria İtalyanların faşist lideri Benito Mussolini'nin romantik bir caz müzisyeni olan oğlu Romano Mussolini ile evlendi ki oğlanın aslında bu işlerle hiç ilgisi yoktu. Politik olarak dedesi Benito'nun yolunu izleyen Kızları Alessandro Mussolini'ye  yaptığı göçmen karşıtı açıklamalardan dolayı Türk kamuoyu da aşina.


Sophia'ya dönersek onun için mücadele henüz başlıyordu. Koruyanı kollayanı olmaksızın Sophia yetimhanelerde büyüdü, yoksulluğun her çeşidine tanık oldu.

Bu ölçüde güzel, yoksul ve kimsesiz bir genç kız için o zor yılların  İtalya'sında kurda kuşa yem olmak işten bile değildir. Ama işte henüz 16 yaşındayken girdiği ve birinci seçildiği bir güzellik yarışmasında ömür boyu eşi olacağı adamın dikkatini çeker. Avrupa sinemasında çığır açan bir yönetmen olan Carlo Ponti Sophia'ya kol kanat gerer, koruması altına alır ve onunla evlenir. Ancak evlilikleri olaylı ve bol dedikodulu bir ortamda gerçekleşir. Zira Carlo Ponti zaten Giuliana Fiastri ile evlidir. İtalya'da yürürlükte olan katı katolik yasalar nedeni ile küçük bir bürokratik numara çevirirler ve 17 Eylül 1957'de Meksika'da evlenirler.
Carlo ve Sophia


Kaçın kurası Carlo Ponti Sophia ile aralarında ki 25 yaşı mesele edecek değildi tabii ama allah için evlilik hayatları boyunca, en azından bilinen gerçekliği ile Sophia Loren için de yaş farkı mesele olmadı. İtalyan toplumunda ki algı çapkın Carlo Ponti'nin kaçamakları ve Sophia Loren'in etrafına yaydığı kaçınılmaz  cazibe nedeni ile bu evliliğin fazla uzun sürmeyeceği şeklindeydi. Ancak Sophia Loren'in Carlo Ponti'ye duyduğu minnet çok büyüktü, öyle ki  Sophia'nın oynadığı her filmde rol arkadaşları kendisine sırılsıklam aşık olmasına rağmen ( özellikle Cary  Grant'ın karşılıksız olmadığı söylenen aşkı çok konuşulmuştur) Sophia'nın dillere destan sadakati sayesinde fırtınaları ufak tefek hasarlarla atlatarak Ponti'nin 2007 yılın da ki ölümüne değin beraber oldular.
Sophia'nın hayatından

Sophia Loren zaman içinde kendine hayran bir çok erkeğin aşkını arkadaşlığa çevirdi ve birçok dost edindi. Arkadaş canlısı, eğlenmeyi seven, vefalı, esprili, kafa dengi bu kadın hayatı "İtalyan tarzı" yaşayarak hakkını verdi.

          İşte karşınızda muhteşem Sophia!La Cıocıara / İki Kadın Dikkatle boyanan SophiaSophia Loren kırmızı giyerse...

                                                     


                                                         
   
                                         
                                 Türkan Şoray ve Sophia Loren, benzerlikleri dikkat çekici
                                                             Kırmızı şapkalı Sophia


                                                       

Nereye bakmaktasın Sophia?
Carmen Sophia

Az sonra makarna pişirecek olan Sophia

                                                                                                            
Vücut dili İtalyano

Salon kadını Sophia


                                                                    Kırmızılı Sophia

                                                                 


Kontes Sophia

                                                                       
                                     
Cami yıkılmış ama mihrap yerinde, 70'lerini süren Sophia...

Havacı modunda Sophia                                                               

Daimi partnerler Marcello Mastroianni ve Sophia Loren


                                   

  İtalyan Usulü Evlilik Marcello Mastroianni ve Sophia Loren

                                   


                                                           

 Legend Of the  Lost / Dita                                                                   
Oryantal Sophia

Sen bak Sophia, sadece bak...

                                                       


                                                     

   Alem eyeliner görsün Sophia
Örgümü de örerim, ben Sophia Loren'im Zeki Müren ve Sophia Loren'in sohbetini dinlemek vardı                                     

Sayfayı sonuna kadar okuyanlara Sophia'dan hediyemiz  Americano.


   4 yorum:

 1. Nefis bir kadın..
  İncecik Fransıza inat, "kum saati" şeklindeki İtalyan kadınlarına bayılıyorum..Monica Belluci'ye de hayranlığım bu sebepten..Ne şişman, ne zayıf, kadın gibi..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba smyrne talya, haklısın kum saati kadınlar hem daha neşeli, melankolisi az ki bu da daha iyi kuşkusuz. Monica Belluci'ye gelirsek ona da sıra gelecek:))
  teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Sabırsızlıkla bekliyorum Monica Belluci'yi :)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Calismak cok calismak:))) sirada Ava var Gardner olan....

  YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts