8 Temmuz 2013 Pazartesi

Gelir Ramazan Ağırdan / Baltaları Gömme Zamanı (palalar dahil)

Ramazan ağır ağır geldi. Şimdi gerçek veya mecazi tüm baltaları gömme zamanı (palalar dahil). 


Ramazan sükuneti, düşüncesi, ruh hali, birebirliği, ağrısı, sızısı, midenin isyanı ki aslında nefsin isyanı, halsizliği, zayıflığı ve daha neleri ile geldi.

Hoş geldi safa geldi. Başımın üstünde yeri var.
Yaz ramazanları birazda çocukluğumuz. Öğlene kadar tutulan çocuk orucunu gerçek sanma, derelere yatma, karpuzları suya salma, amca, teyze, yeğen oruçsuzlar dahil cümbür cemaat iftar açma, teravihi çabuk kıldıran hoca aramak demekti. Mukabele okunan evlerde (küçümseyenleri, amaan anlamadan okuyorsunuz diyenleri de ben anlamam sanki her gün meal, tefsir okuyorlar), kapı açma, konu komşuya, yer gösterme, Hasibe Hanım Teyze'nin anahtarına göz kulak olma dahil olmak üzere epey yol yordam öğrenilir. Kuran tilavetiniz ilerlediği gibi bonus olarak Yasin, Amme, Tebareke gibi sureleri yedeğe alırsınız. Hem mukabele sonrası çok güzel muhabbet olur benden 
söylemesi.
İftara bir saat anca kalkan delikanlılara bıyık altından tebessüm eden, sigara başına vuranların damarına basmamaya gayret eden, oruçla işi olmayanları görmezden gelen eski toprak yengelere selam olsun.

Yılmaz Erdoğan'ın "Vizontele" si ya da Ayfer Tunç'un o güzel "Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek" kitabındaki ortamlar vardı gerçekten.

Amaann nostalji de hiç sevmem, şimdi de ne yaparsan  o güzel olur. Maksat niyetin olsun.

Bugünün nostaljisini de yapanlar çıkar yirmi yıl sonra elbette.
Nasıl nostalji yapacaklar acaba dedim de "pideyi kim alacak", "sen git ben git", "Nagihan Teyze beni öne geçirdi, millet ters baktı söyle bi daha yapmasın", "Cübbeli" esprileri yeter yahu!

Biz şimdi işimize bakalım, tutabilenler güzel güzel orucunu tutsun, kılabilenler (ki bu fakir her zaman ki gibi alaca tutar, kılar) huşu ile namazını kılar, abartmadan tarhanalı, salatalı, pideli ille de çaylı ama ne olur mütevazi iftarlar hazırlansın.

İftara beş kala kabul edilmeyecek dua yok gibi hissedelim, iftarı açtık ilk yudumu tattık, cennette gittik haberimiz yok diyelim.

Gözler derinleşsin, bakışlar bulanıklaşsın, vücutlar ağırlığını yitirsin ruhlar kanatlansın, her bir organımızı tek tek hissedelim, normalde yüzüne bakmadığımız taamlar bir kıymete binsin, bir kıymete binsin.
Kıymetini anlayalım!

 Allahaşkına tutmayana, kılmayana, örtmeyene kimse bulaşmasın, yaa bi kendi işimize bakalım! Yok karşımda yemesinde içmesinde, saygı duysun da (karşında yiyorsa bu da imtihanın bir parçası değil mi güzel kardeşim) geçin bunları birine çatmaya, adam dövmeye yer arıyorsanız ayrı! 


Ne demiştik baltaları gömelim, hepimiz!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts