6 Ağustos 2013 Salı

Jane Eyre / Küçük Yetim Feminist Kız ve İngiliz Fırfırları

Geçen televizyonda Jane Eyre oynuyordu. Ben yine işi gücü bırakıp, Mia Wasikowska'lı Michael Fassbender'li ikonastik  İngiliz ambiyansının peşine takıldım. Zira İngiliz edebiyatı özel ilgi alanım sayılır. Jane Austen olsun, Virginia Woolf gönlümüzde her zaman yer var kendilerine!

Film başladı, "işte kötü kuzen Jane'e eziyet ediyor, allah ne kötü yengesin sen bee, sonunda Jane'den hellallik almadan ölemiycen zaten, işte yetimhane, bak veremden ölecek bu kız , işte mürebbiye çıktı Jane, Bay Rochester'ın sırlarla dolu malikanesi gözüktü, kahya kadın gizliden sen kiiim onlar kiiim mesajı vererek ballandıra ballandıra Blanche Ingram'ı anlatır, her gece o korkunç sesler..."


Cary Fukunaga'nın çektiği film en başarılı Bronte uyarlamalarından biri sayılıyor.

Mia Wasikowska'lı Jane Eyre


Belli aralıklarla televizyon ve sinema uyarlamaları yapılan, genç yönetmenlerin "bir de ben ele atayım şuna hem ne biçim çekerim şekilli" diyerek çekmelere doyamadığı, çok çeşitli versiyonları olan Charlotte Bronte fenomeni Jane Eyre'n nice genç kızın aşk hayatını şekillendirdiği malum. Kitabın yaygın okuma sayıları göz önüne alındığında milyonlarca genç kız, derin derdini anlamak istediği bir Bay Rochester olduğunu varsaydığı yanlış adamların elinde ziyan olsa da biz yine sinemadan  modaya, edebiyattan günlük hayata birçok alana esin kaynağı olan ve Viktoryen ahlak anlayışına karşı duruşlarla bezenmiş dolu bu İngiliz fırfırına teslim olalım.


Charlotte Gainsbourg o ayrıksı ve hastalıklı ifadesi ile en iyi Jane Eyre yorumcularından biri oldu. Kendisini anne babasına istinaden ayrıca da severiz  zaten.


Charlotte GainsbourgWilliam Hurt


 Aldatılmış ve kadınlara karşı güvenini yitirmiş bir 
Bay Rochester yorumu yapayım derken komikleşen bir William Hurt izlemiştik.Gerçi komik olmayan bir Bay Rochester olmak zor iş. 


Timothy Dalton / Edward Fairfax Rochester rolünde 


Mr Rochester o alaycı uslubuyla sorar; bütün mürebbiyelerin acıklı bir hikayesi olur, sizinki nedir?Kitapta ki korkunç yenge!
Korkunç yenge beyazperde de böyle yorumlanmıştı!A ha ha mesele komiklikse en komiklerden biri bu bay Rochester olmalı, kızgın, küskün...
Ayrıntılarda ne gizliydi?
Kitap kapaklarına bir göz atarsak

Bizim Kerime Nadir kitap kapaklarını hatırladım


İkonastik derken bunu kastetmiştim. Bir nevi İsa / Meryem havası mı seziyorum?

Ah o Bay Rochester'in evine giden yol, korkular, tereddütler
1958 basımı bir Jane EyreFarklı bir Jane Eyre uyarlaması!


Orson Welles Joan Fontaine'li Jane Eyre


Jane'in gönderildiği yetim okuluBizim de bir yetimler okulumuz var, Türkiye'nin en eski eğitim kurumlarından biri; Darüşşafaka! Ama şükürler olsun ki güler yüzlü bir okul, çocuklara yetim psikolojisi, acıma acındırma yerine kendine güven ve neşe aşılayan bir okul bizim Darüşşafaka'mız. İyi ki varsın! 
Moda da, ıvır zıvır da Jane Eyre etkisi

Jane Eyre 21. yy da!

Jane Eyre çantası

Kaynak zengin kullan babam kullan. Çantalar, daha neler...


Jane Eyre efektli Mirte Maas

  
Yüzlerce Jane Eyre aksesuarından sadece biri "Kitap Küpe"
Jane Eyre alıntılı bilezikFendi Jane Eyre Bootie

Böyle olur Jane Eyre dövmesi
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts